Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska bedriva bygg- och anläggningsverksamhet samt förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 453 794 | 185 003 | 212 311 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 80 243 | 31 394 | 21 440 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 82 505 | 33 860 | 22 654 |
| Årets resultat (tkr) | 65 458 | 26 862 | 19 225 |
| Summa tillgångar (tkr) | 236 006 | 123 759 | 80 293 |
| Antal anställda | 26 | 27 | 25 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 453 794 | 185 003 | 212 311 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 80 243 | 31 394 | 21 440 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 82 505 | 33 860 | 22 654 |
| Årets resultat (tkr) | 65 458 | 26 862 | 19 225 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 236 006 | 123 759 | 80 293 |
| Tillgångar (tkr) | 236 006 | 123 759 | 80 293 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 66 256 | 27 570 | 19 806 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 314 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 169 436 | 96 189 | 60 487 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 236 006 | 123 759 | 80 293 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 608 | 1 516 | 1 489 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 14 787 | 13 958 | 12 757 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 882 | 6 751 | 5 947 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 65 400 | 26 800 | 13 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 26 | 27 | 25 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 17 454 | 6 852 | 8 492 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 895 | 823 | 808 |
| Vinstmarginal | 17.7% | 17.0% | 10.1% |
| Soliditet | 28.1% | 22.3% | 24.7% |
| Kassalikviditet | 139.3% | 128.7% | 132.7% |
Hmb Construction Örebro AB ingår i en koncern med 31 bolag. Moderbolag är HMB Construction AB och koncernmoderbolag är AF Gruppen ASA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolaget ska bedriva bygg- och anläggningsverksamhet samt förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.